8. ročník Majstrovstiev sveta banských záchranárov

Sutaz Ukrajina 01

Družstvo banských záchranárov HBZS Prievidza sa zúčastnilo 8. ročníka majstrovstiev sveta banských záchranárov, ktoré sa konajú v dvojročnom cykle. Tentoraz sa uskutočnili 12. – 13. septembra v Donecku na Ukrajine. Doposiaľ sa jej banskí záchranári HBP zúčastnili len raz, v roku 2004 v poľskom Glogowe.
V doneckej Expoaréne súťažilo 26 družstiev z 13 krajín sveta. Záchranári HBZS Prievidza sa zapojili do štyroch z piatich súťažných kategórií – hliadka, poskytnutie prvej pomoci, mechanik BG-4 a inžinierska analýza.
V úvodný deň sme sa zúčastnili hlavnej súťaže hliadok. Šesťčlenná hliadka záchranárov bola vyslaná na prieskum, vyhľadanie a záchranu zranených osôb pod vedením dvoch technikov na základni. Postup dokumentovali do dvoch máp. Jednu mala hliadku, druhá bola na základni Pri vyhodnotení sa porovnávala ich zhoda. Postup hliadky bol náročný na detaily, ktoré sledovala prísna porota a za nedodržanie prideľovala trestné body.
V hlavnej súťaži zvíťazilo domáce družstvo Ukrajiny. Organizátori vyhlásili len prvé tri miesta, takže presné umiestnenie hornonitrianskych záchranárov nie je známe. Prioritné zadanie – prieskum bane sme splnili a dorazili do cieľa, čo nie je v tejto súťaži samozrejmosť. Rozhodcovia nás hodnotili pozitívne a nami dosiahnutý čas patril medzi lepší priemer súťaže. Súťaž mechanikov na dýchacích prístrojoch Dräger BG4 aj DZGA P-30E ovládlo družstvo Black gold z Poľska. V kategórii „najlepší nováčik“ porota vyhodnotila ako víťaza banských záchranárov z Kazachstanu. V súťaži „profesionálneho prístupu“ sa dostalo ocenenia družstvu z Číny, ktoré vynikalo až  nepochopiteľnou armádnou disciplínou, a to aj mimo súťažného polygónu.
Súťaž sa konala priamo pod záštitou rezortných ministerstiev Ukrajiny a orgánov samosprávy Doneckej oblasti. Deväťdesiat percent súťažných družstiev boli profesionálni banskí záchranári – ekvivalent slovenského štátneho hasičského zboru.
Mimo súťaže banskí záchranári navštívili závod na výrobu sebazáchranných a pracovných prístrojov DZGA v Donecku, jednu z najmodernejších futbalových arén vo svete – Donbas Aréna kde sa konali aj zápasy EURO 2012. Zaujímavou akciou bola pre nich aj návšteva obvodnej banskej záchrannej stanice v Donecku, do pôsobnosti ktorej patrí 6 hlbinných baní.